Materace do łóżka – jak wybrać optymalny?

Materace do łóżka – jak wybrać optymalny?

9 grudnia 2022 Wyłączono przez Administrator Grupy Dyskusyjne

Wybór najlepszego materaca do łóżka to nie lada wyzwanie. Biorąc pod uwagę różnorodność łóżek dostępnych na rynku i konieczność dopasowania do nich odpowiedniego, nie jest to łatwa decyzja. Wybór najlepszego materaca może być trudny, ponieważ każdy materac będzie miał inne parametry i będzie wygodniejszy dla innej osoby. Dokonując wyboru materaca powinniśmy pamiętać o swoich potrzebach, ponieważ dobrze dobrany materac zadecyduje o tym jak dobrze spędzimy noc. Materac wpływa na jakość snu i jego długość, co przekłada się na nasze samopoczucie w ciągu dnia.

Jaki rodzaj materaca wybrać? 

Istnieje kilka rodzajów materacy: piankowe, kieszeniowe, sprężynowe, lateksowe, a nawet wodne. Materace do łóżka dostępne na polskim rynku to zwykle ograniczona oferta. Różnice między materacami stanowi nie tylko rodzaj ich wypełnienia, ale także rozmiar i grubość. O ile rozmiar jesteśmy w stanie dopasować do posiadanego łóżka i nie mamy zbyt szerokiego pola do manewru, to grubość i wypełnienie materaca powinno być dokładnie przemyślane. W przypadku, jeśli na jednym łóżku mają spać dwie dorosłe osoby, warto rozważyć zakup łóżka i materaca w typie queen-size, by spać wspólnie na jednym, tym samym wygodnym materacu. 

Materace piankowe

Najpopularniejsze materace piankowe wykonane są z różnego rodzaju pianek poliuretanowych o różnych właściwościach. Są higieniczne, antyalergiczne i chronią przed namnażaniem się groźnych mikroorganizmów, grzybów i bakterii. W połączeniu z odpowiednim stelażem pod materac są jednymi z lepiej odprowadzających wilgoć.

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe można podzielić na trzy rodzaje: kieszeniowe, bonellowe i multipocket. Te pierwsze charakteryzują się umieszczeniem każdej sprężyny w osobnej, materiałowej kieszeni. Materace bonellowe to materace, w których sprężyny są ze sobą połączone. Sprawdzą się idealnie dla osób o wysokiej masie ciała. Materace multipocket to materace zbudowane z większej ilości sprężyn o mniejszej ich średnicy, dzięki czemu materac jest jeszcze bardziej elastyczny.

Twardość materaca – jaka będzie najlepsza?

Podczas poszukiwań idealnego materaca zwracamy uwagę na to, by był wygodny i dobrze wykonany, a także zapewnił odpowiednie podparcie kręgosłupa. Dokonując wyboru nie należy zapominać o odpowiedniej twardości materaca. Wybrać ją możemy spośród kilku powszechnie stosowanych oznaczeń:

  • H1 – materace dla osób do 60 kg,
  • H2 – materace średnie, dla użytkowników o masie ciała 60-80 kg,
  • H3 – materace twarde, idealne dla osób, których waga osiąga 80-100 kg,
  • H4 – materace bardzo twarde dla osób ważących ponad 100 kg.

Wybór optymalnego materaca powinien uwzględnić podstawy, o których wspomnieliśmy wyżej. Odpowiednio dobrany materac zapewni komfort snu i wygodne podparcie dla kręgosłupa po ciężkim i męczącym dniu.