Co to jest kotylion?

Co to jest kotylion?

7 grudnia 2022 Wyłączono przez Administrator Grupy Dyskusyjne

Patriotyzm można pokazywać na tysiąc różnych sposobów, a jednym z nich jest noszenie kotyliona. Ten niewielki dodatek do garderoby jest stosowany przy szerokiej gamie świąt i uroczystości, tworząc atmosferę silnych więzów społecznych i narodowych. Czym dokładnie jest kotylion i kiedy warto go nosić? Przyjrzyjmy się temu.

Kotylion – czym jest?

Nazwa tego niewielkiego dodatku pochodzi z języka francuskiego (fr. cotillon), w którym to określano tak zbiorową zabawę taneczną. W zabawie tej pary tancerzy posiadali przypięte na piersi kokardowe ozdoby zwane właśnie kotylionami. Przyjmują one często różną formę, jednak łatwo je rozpoznać – zwykle są to kokardy, bukieciki, rozetki lub wstążki. W klasycznej zabawie każdy kotylion miał swojego identycznego odpowiednika. Każdy tancerz dostawał losową ozdobę i musiał odnaleźć swojego partnera noszącego taki sam kotylion. 

Dziś nazwa ta przeniosła się na ozdobę narodową, a wszystko to z powodu wielkiego podobieństwa do klasycznych wzorów. Dodając patriotyczną wartość, tradycja ta przetrwała, tworząc coś zupełnie nowego. Kiedy jednak nosimy te ozdoby? Warto na to spojrzeć.

Kiedy warto nosić kotyliony?

W Polsce kotyliony można spotkać przede wszystkim przy wszelkiego rodzaju ważnych świąt państwowych. O jakich uroczystościach mowa? Przede wszystkim o:

  • Narodowym Święcie Niepodległości, które ma miejsce 11 listopada,
  • Dniu Flagi Rzeczypospolitej, który odbywa się 2 maja,
  • Święcie Wojska Polskiego, które ma miejsce 15 sierpnia,
  • Święcie Konstytucji Trzeciego Maja.

Popularność kotylionów rośnie w ostatnich latach, przez co można je również zauważyć przy innych, pomniejszych i często miejscowych uroczystościach. 

Jak powinien wyglądać kotylion?

Jeśli pragniemy posiadać wyjątkowy dodatek, który jest jednocześnie zgodny z tradycjami, warto skupić się na kilku ważnych aspektach. O jakich mowa?

  • Rozmiar – tutaj nie ma dokładnych wzorców. Najczęściej nie przekracza się granicy 10 cm średnicy, jednocześnie nie schodząc poniżej 4 cm. Ma to być dodatek, przez co nie może przygniatać reszty garderoby – musi być jednak łatwo zauważalny.
  • Kolorystyka – najczęściej stosuje się biały środek i czerwony otok, jednak nie jest to zasada całkowicie niepodważalna. W historii zdarzały się przypadki odwrotności tych kolorów lub jeszcze innych wariancji. Ważne, aby łączyły się tu tylko dwie barwy – biała i czerwona.

Jak widać, kotylion to bardzo ciekawy i wartościowy dodatek. Po niego, jak i wiele innych patriotycznych elementów, warto zajrzeć na stronę okolicznosciowe.com.pl, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.