Yerba Mate jak zacząć?

Yerba Mate jak zacząć?

9 grudnia 2022 Wyłączono przez Administrator Grupy Dyskusyjne

Yerba Mate to popularny napój herbaciany. Warto sięgać po taką herbatę i doskonale się nią rozkoszować. Ostrokrzew paragwajski ma dość cierpki smak. Taka herbata doskonale smakuje i sprawdza się zawsze jako doskonałe uzupełnienie codziennej diety. Pobudza, dlatego niektóre osoby zastępują kawę herbatą yerba mate. 

Od czego zacząć?


Najpierw należy kupić yerba mate liściastą, naczynie do picia yerba mate i rurkę metalową do sączenia takiego napoju. Matera to naczynie, a bombilla to właśnie taka rurka. Yerba Mate to susz produkowany z ostrokrzewu paragwajskiego. Uprawiany jest w Argentynie, Brazylii oraz Paragwaju, w żadnym innym kraju świata roślina się nie przyjęła. Roślinę spopularyzowali jezuici, którzy stworzyli plantację i zaczęli uprawiać tę roślinę, suszyli ją i sprzedawali w krajach Europy. Yerba Mate wspomaga trawienie, zabija głód, jest bogata w magnez, potas, żelazo, wapń, cynk oraz witaminy, biotynę i karoten. Poza tym obniża poziom cholesterolu we krwi. Działa dobroczynnie, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, antyreumatycznie. Jest to doskonały napój, o wiele zdrowszy od kawy czy herbaty. Yerba mate nazywana jest płynnym złotem. 


Dobra matera i bombilla to początek przygody z yerba mate

Matera powinna być z tykwy lub drewna, ale może być też ceramiczna. Jest to naczynie w formie bombki, pojemne i wyjątkowe. Naczynia mają różnorodną pojemność od 110 do 500 ml. Każdy może wybrać własne naczynie, z którego będzie popijał yerba mate. Bombilla jest wykonana ze stali nierdzewnej. Bombilla ma sitko, skutecznie filtruje taki napar. Bombilla może być wykonana też z alpaki, srebra, brązu niklowanego, naturalnego bambusa. Rurki mają od 19 do 21 cm długości. Im głębsza matera, tym dłuższą bombilę należy do niej dopasować. Najtańsze bombile są przywożone do Europy z Chin i są one polecane osobom, które zaczynają przygodę z yerba mate. 

Dobry susz to najważniejsza rzecz

Później należy wybrać dobry susz do codziennego użytku. Jest to ważne, ponieważ należy wybierać to, co najlepsze, nawet gdy nie jest to tania rzecz. Yerba Mate jest brazylijska, paragwajska, urugwajska, argentyńska. Są drobno lub grubo mielone, mają różną zawartość listków oraz odmienne sposoby produkcji. Najlepiej spróbować każdego rodzaju, aby mieć dobre rozeznanie. Urugwajska yerba mate jest delikatna w smaku, ale ma bardzo mocne działanie. W tym przypadku smak yerba jest zdradliwy. Jeśli smak yerba mate jest zbyt cierpki to można kupić yerba aromatyzowaną pomarańczą, cytryną, miętą czy innymi dodatkami smakowymi. Dają one łagodność i osłabiają nieco efekt działania yerba mate.